Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Czyszczenie betonowych podłóg w zakładzie pracy

Przedsiębiorcy często decydują się wylać roboczą część zakładu pracy betonem. Nic w tym zaskakującego – to bardzo wytrzymały i uniwersalny materiał, który idealnie sprawdza się przy wielu zastosowaniach, ale jak skutecznie go odkurzać i czyścić?

Odkurzacz do betonu

Żartobliwie możemy stwierdzić, że podstawową kwestią przy czyszczeniu betonu nie musimy być nadto delikatni. To właśnie wytrzymałość tego materiału decyduje w pierwszej kolejności o jego wykorzystaniu. Nie oznacza to jednak, że wyczyścisz go bez problemu. Chociaż do czyszczenia powierzchni nada się prawie każdy rodzaj odkurzacza, musisz pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj odpadu nadaje się do zebrania przez każde urządzenie.

Inny odkurzacz będzie właściwy w przemyśle spożywczym, a kolejny rodzaj może sprawdzić się lepiej w przemyśle chemicznym. Na szczęście powstały też uniwersalne maszyny, które z powodzeniem działają w rozmaitych warunkach, jak te od Fiorentini lub Wirvac. Warto też pamiętać, że możliwości każdego z odkurzaczy zwiększysz poprzez postawienie na właściwe akcesoria do odkurzaczy.

Szorowarki do betonu

Pamiętając, że beton to twardy materiał, zwróć również uwagę na rodzaj stosowanego płynu do czyszczenia powierzchni. Choć pozornie, można uwierzyć, że nada się woda zmieszana ze zwykłym płynem – nic bardziej mylnego. O wiele lepiej zastosować dobrej jakości detergent, który usunie wszelkie plamy i zabrudzenia, jak oleje i tłuszcze, smary czy zanieczyszczenia atmosferyczne na zewnątrz obiektu. Ważne też, aby nie pozostawiał po sobie śladów, a dodatkowym atutem będzie zaświadczenie o ekologiczności produktu.

Jeżeli masz do czynienia z małą powierzchnią, bez problemu poradzisz sobie szczotką (koniecznie z włosia) i mopem – ale w przypadku rozległej hali – o wiele lepiej skorzystać z szorowarki. Te urządzenia świetnie spisują się w czyszczeniu rozmaitych powierzchni, o czym pisaliśmy już wcześniej – w tym miejscu. Przypomnijmy jednak, że w przypadku maszynowego czyszczenia posadzek, wszelkiego rodzaju zabrudzenia w sprawny sposób zbierane są z powierzchni, w tym właśnie betonowych – a brudna woda zostaje zaabsorbowana przez urządzenie, nie brudząc ponownie czyszczonej powierzchni.

Pamiętaj, że beton jest porowatym materiałem, a więc jego dokładne oczyszczenie odkurzaczem i późniejsze szorowanie właściwymi spodkami w odpowiedni sposób pozwoli Ci uniknąć zalęgania wewnątrz drobnych wypustek różnego rodzaju pleśni i drobnoustrojów, co ważne jest zwłaszcza w przemyśle spożywczym.

A czy czyszczenie betonu wewnątrz i na zewnątrz budynku ma znaczenie? Otóż ma. Opisanych powyżej sposobów możesz używać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Pamiętaj, po prostu aby po wcześniejszym odkurzeniu posadzek nakładać detergenty bezpośrednio na trudne miejsca. Może jednak przytrafić się sytuacja, kiedy powierzchnia nie była używana przez wiele lat, i powstałe plamy solidnie przytwierdziły się do podłoża. Wówczas z pomocą przyjdzie Ci szorowarka.

Czyszczenie betonu – jak zapobiegać?

Co w przypadku, gdy już wyczyściliśmy powierzchnię i chcemy uniknąć problemów z nieczystościami lub po prostu zabezpieczyć podłogę? Możemy zastosować np. hydrofobowy uszczelniacz do betonu, który jest niezawodną opcją unikania plam. Pamiętaj jednak, że okresowo – nie unikniesz czyszczenia. Uszczelnienie jest tylko sposobem na dodatkową ochronę. Powierzchnię będziesz musiał prędzej czy później wyczyścić – ale teraz już znasz odpowiednie sposoby!