Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Odkurzacze przemysłowe – krótkie wprowadzenie

Odkurzacz przemysłowy

Każdy z nas korzysta na co dzień z odkurzacza. Nasze mieszkania i domy mają zwykle powierzchnię sięgającą od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych – na takim metrażu doskonale sprawdzi się zwykły sprzęt AGD. Cóż jednak w sytuacji, gdy mamy do wysprzątania ogromną halę przemysłową lub pomieszczenie firmowe dopiero co oddane do użytku po remoncie. Nie sposób wyobrazić sobie konieczności sprzątania takiej powierzchni za pomocą zwykłego odkurzacza oraz wiadra z mopem. W takich sytuacjach sprawdzą się jedynie odkurzacze przemysłowe. Stanowią one urządzenia przystosowane do pracy w znacznie trudniejszych warunkach od tych, które panują w naszych domach. Ponieważ jednak współczesny przemysł dzieli się na rozmaite części, nie istnieje jedno uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się w każdej branży. Poszczególne segmenty gospodarki wymagają zastosowania rozmaitych rozwiązań, między innymi różnych sposobów utrzymywania czystości. Dlatego właśnie można wyróżnić kilka podstawowych typów, w jakich występują odkurzacze dla przemysłu. Postaramy się omówić pokrótce każdy z nich, nie zagłębiając się jednak zbytnio w szczegóły – dokładny opis zamieścimy w kolejnych artykułach poświęconych konkretnym branżom.

Czym różnią się odkurzacze dla przemysłu od tych przeznaczonych do pracy w domach?

Utrzymanie porządku w miejscu pracy na właściwym poziomie należy do obowiązków każdego pracodawcy. W zależności od branży obowiązują konkretne przepisy z zakresu BHP, którymi należy się kierować, chcąc zapewnić swoim pracownikom odpowiednie do wykonywania swoich obowiązków warunki. Przykładem urządzenia dedykowanego konkretnym branżom może być odkurzacz do pyłu węglowego, który przeznaczony jest do pracy w naprawdę trudnych warunkach. Zalicza się go do grupy urządzeń typu H, które mogą usuwać pyły szkodliwe oraz rakotwórcze. Co więcej, tego typu sprzęt może być także wyposażony w certyfikat uprawniający go do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Wybierając tego rodzaju urządzenia, należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie z nich posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postaci wzmacnianych filtrów czy ochrony przeciwogniowej. Najprostszy odkurzacz przemysłowy stanowi sprzęt o podobnym działaniu do zwykłego odkurzacza, charakteryzuje się natomiast znacznie wyższą wydajnością, dzięki czemu mają o wiele szersze zastosowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że w poszczególnych branżach przemysłowych wykorzystuje się bardzo konkretne modele odkurzaczy. Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że odkurzacze przeznaczone do pracy w przemyśle są znacznie większe od zwykłego sprzętu AGD, dzięki czemu o wiele lepiej sprawdzają się w mniej przyjaznych warunkach.

Podział odkurzaczy do przemysłu na odpowiednie klasy

Ogólnie rzecz biorąc, odkurzacze przeznaczone do pracy w przemyśle dzieli się na trzy podstawowe grupy. Pierwszą z nich oznacza się jako klasę L – w jej obrębie mieszczą się urządzenia, które wykorzystuje się w przemyśle stolarskim lub podczas przeprowadzania drobnych prac remontowych. Doskonale radzą sobie na przykład z pyłem powstałym w trakcie obróbki drewna. Kolejną grupę stanowią odkurzacze klasy M, które wykorzystuje się do usuwania tzw. pyłów mineralnych, czyli tych powstałych w wyniku obróbki materiałów budowlanych. Co istotne, odpady tego typu stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego opróżnianiem oraz konserwacją odkurzaczy klasy M zajmować powinny się osoby kompetentne, znające się na rzeczy. W ostatniej grupie znaleźć możemy odkurzacz dla przemysłu typu H. Co zostało wspomniane już wcześniej, są to urządzenia specjalistyczne mające bardzo konkretne zastosowanie. Wykorzystuje się je w przypadku wysoce szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak pleśń, azbest, ołów czy nikiel. Wykazują się ponadto odpornością na substancje łatwopalne oraz wybuchowe. Odkurzacze typu H zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu wykorzystywane są na naprawdę szeroką skalę w przemyśle.