Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Ochrona przed pyłem drzewnym

Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem pyłu drzewnego, w trakcie obróbki surowców podczas procesu wytwarzania swoich produktów. Czym jest pył drzewny, co powoduje, czy szkodzi oraz jak go unikać i jak usunąć pył drzewny – te zagadnienia poruszymy w dzisiejszym wpisie na blogu Wirexim.

Pył drzewny może być niebezpieczny. Badania wskazują, że zagrożenia związane z pyłem drzewnym, poza podrażnianiem dróg oddechowych osób pracujących przy obróbce drewna, mogą powodować nawet powstawanie nowotworów. Właśnie dlatego stolarze i inne osoby specjalizujące się w obróbce drewna, powinni zachować szczególną ostrożność. Twoi pracownicy mogą zostać również narażeni na astmę oraz ostre zapalenie płuc czy oskrzeli.
Chociaż pył drzewny – z pozoru – nie wydaje się niebezpieczną substancją, w powietrzu podrażnia błony śluzowe nosa i gardło. Nawet niewielka ich ilość może wywołać reakcję alergiczną, lub podrażnienie dróg oddechowych.

Pył drzewny – zagrożenia

Poza powyższymi, z wymienionych zagrożeń – warto również wspomnieć o bakteriach i grzybach, które nierzadko występują w drewnie. Mogą one spowodować odrębne infekcje i wywołać zapalenia, oraz astmę czy alergie. Często pochodnymi przy obróbce drewna mogą stać się pyły krzemionkowe, które również stanowią zagrożenie dla układu oddechowego – powodując między innymi krzemicę.

Jeżeli Ty lub Twoi pracownicy rozpoznajecie poniższe objawy:

• Podrażnienie nosa,
• Podrażnienie gardła
• przeziębienie, nagminne kichanie

Mogą one w rezultacie doprowadzić do infekcji dróg oddechowych, zapalenia płuc/oskrzeli/zatok a ich dalsze ignorowanie nawet do przewlekłej astmy czy zwłóknienia płuc. Najczęściej, konieczną staje się wizyta u lekarza i ocena stanu zdrowia pacjenta, z dalszą spirometrią – która pozwala postawić właściwą diagnozę.

Pył drewniany – odkurzacz i odpylacz pyłu drewnianego

Aby uchronić się przed działaniem pyłu drewnianego, najlepiej przeciwdziałać już na samym początku i nie narażać pracowników na jego działanie. Stosowanie maseczek w celu ochrony dróg oddechowych nigdy nie będzie wystarczającym rozwiązaniem – chociaż maski oczyszczające powietrze są również bardzo dobrym rozwiązaniem – tylko w połączeniu ze zbieraniem odpadu rezultaty okażą się optymalne.
Dlatego rozważ zabezpieczenie swojej hali produkcyjnej i przyległych pomieszczeń w odpowiedni system odpylający. Poprawi on znacząco nie tylko warunki pracy dla pracowników, ale również wpłynie on na trwałość pozostałych urządzeń znajdujących się na hali. Nie wszystkie maszyny są bowiem odpowiednio zabezpieczone, bądź szczelnie skonstruowane, aby przeciwdziałać kurzowi i pozostałościom po procesie produkcji. Jednym z najczęstszych powodów awarii staje się właśnie pył, który unosząc się w powietrzu – osiada w końcu na delikatnych podzespołach, powodując ich zablokowanie lub przegrzanie.

Ważne jest również utrzymywanie czystości w całym zakładzie pracy, dlatego korzystaj z profesjonalnych odkurzaczy do pyłu drewnianego zaopatrzonych w filtry HEPA. Wirexim wraz ze swoimi urządzeniami Wirvac, kieruje swoje usługi do przedsiębiorców na co dzień zmagających się z problemami utrzymania zakładów w czystości. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci odpowiednio zabezpieczyć swój zakład przed niechcianym odpadem.

Pozostałe sposoby ochrony przed drewnianym pyłem to:
– używanie drewna wysokiej jakości
– zapobieganie rozwojowi grzybów w surowcu
– stałe czyszczenie powierzchni profesjonalnymi środkami czystości, zwłaszcza w przypadku powierzchni betonowych

Pył drzewny – czyszczenie – wnioski

Drewniany pył podrażnia drogi oddechowe, a w wysokich stężeniach może doprowadzić nawet do rozwoju chorób nowotworowych. Na szczęście istnieją rozwiązania, takie jak systemy odpylające Wirexim, chroniące przed jego działaniem. Pamiętaj – zawsze niweluj ryzyko i przeciwdziałaj, a będziesz mógł bezpiecznie czerpać korzyści z pracy z drewnem.