Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Czy Twój zakład potrzebuje systemu odpylającego?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą posiadającym zakład produkcyjny, nie wykluczone – że na Twojej drodze pojawi się kwestia zainwestowania w system odpylający. W poniższym wpisie nie tylko odpowiemy na pytanie, czy będzie to konieczne, ale wyjaśnimy również dlaczego profesjonalny system odpylający może okazać się lepszą inwestycją, od zaawansowanego technicznie odkurzacza, które również mają swoich zwolenników.

Pył i zanieczyszczenia w zakładzie pracy

Przedsiębiorstwa tworzące produkty nie zawsze są świadome tego, że w ich otoczeniu, powietrze zanieczyszcza się drobinami, powstałymi w wyniku toku produkcji. Niestety powietrzem tym oddychają pracownicy, co doprowadzić może do pogorszenia ich stanu zdrowia. Nawet odkurzacz przemysłowy, którym przeprowadzane są okresowe czyszczenia urządzeń i pomieszczeń, nawet o najlepszych parametrach – nie stanie się wystarczającym środkiem zapobiegawczym, rozwiązującym kwestie zanieczyszczeń. Już sama kwestia ochrony zdrowia pracowników jest wystarczającym powodem, aby rozważyć inwestycję w przemysłowy system odpylający. Są one stosowane w większości rozwiniętych gałęzi przemysłu i pozwalają na skuteczne odfiltrowanie nie tylko niepożądanego pyłu, ale również gazów, drobin gruzu, brudu czy innych, w tym – niebezpiecznych substancji zagrażających zdrowiu – wszystko zależy od rodzaju zastosowanego systemu. Jednakże skuteczny system odpylający to nie tylko korzyści zdrowotne dla pracowników, to również zwiększenie wydajności produkcji, zapewnienie czystości środowiska pracy, co wpływa na wzrost wydajności maszyn – a to z kolei zapewnia zwiększoną wydajność działania urządzeń, chroni przed awariami i w rezultacie – obniża koszty pracy w zakładzie.

W jakiej branży potrzebne są systemy odpylające?

Najczęstszymi podmiotami, w których powinien znaleźć się wydajny system odpylający, są przede wszystkim zakłady produkcyjne – ale nie tylko te związane z budownictwem. Wprowadzenie odpylaczy powinny rozważyć przedsiębiorca w biznesach:

– górnictwo,
– metalurgia,
– elektronika,
– branże spożywcze,
– branże chemiczne,
– branże farmaceutyczne,
– produkujących oleje,
– przedsiębiorstwach gazowych,
– manufakturach,
– produkcja pasz dla zwierząt,
– obróbka drewna,

oraz w innych, gdzie w wyniki produkcji dochodzi do stworzenia dużej ilości zanieczyszczeń. Jeżeli nie znalazłeś swojej działalności na liście – napisz do nas, a podpowiemy Ci czy, i jaki – system odpylający lub odkurzacz może rozwiązać Twoje problemy.

Cechą wspólną powyższych podmiotów jest fakt, iż produkują one ogromne ilości odpadów, w toku tworzenia swoich produktów, a zwłaszcza – pyłów. To właśnie odpylacze powietrza zapewniają odpowiednie oczyszczenie i filtrację kurzu, który powstaje w twoim zakładzie pracy, a więc walczą z rozprzestrzeniającym się odpadem, który znacząco wpływa na obniżenie jakości i wydajności produkcji, a w efekcie powoduje szybsze zużycie maszyn oraz ich częstsze awarie. Substancje te są też odpowiedzialne za szkody na zdrowiu kadry pracującej. Zaawansowany odpylacz dba zatem nie tylko o Twoje maszyny, ale chroni również pracowników.

W jaki sposób działa odpylacz?

Odpady kategoryzujemy w różny sposób, ale pyły, kurze, dym i inne drobiny powstają przede wszystkim w przemyśle wytwórczym, najczęściej pod postacią cząsteczek unoszących się w powietrzu. Tworzą się na skutek mielenia, kruszenia, cięcia, czy nawet podczas pracy przy dużych temperaturach. Te, które osiądą na powierzchni – wpływają na pracę maszyn, a zwłaszcza na ich trwałość. Możemy je usunąć odkurzaczem lub innym środkiem czyszczącym – oczywiście pod warunkiem, że widać je gołym okiem, niestety przy tej czynności, pył najczęściej wzbija się w powietrze i dostaje bezpośrednio do układu oddechowego, powodując problemy zdrowotne.

Dlatego właśnie system odpylający ma zdecydowaną przewagę nad innymi rozwiązaniami. Przede wszystkim, zasysa odpad już znajdujący się w powietrzu oczyszczając je, a także – dzięki ciągłej pracy, nie powoduje ponownego wzbijania się pyłu. Odpowiednie filtry dbają też o to, aby niebezpieczne pyły zostały zatrzymane. Pozostaje już tylko wywieźć je na odpowiednie składowisko odpadów.

Mamy nadzieję, że powyższy wpis przybliżył Ci tematykę odpylaczy powietrza. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej porady – umów się z nami na bezpłatną konsultację.