Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Odkurzacz ATEX – elektryczny czy pneumatyczny?

Odkurzacz warsztatowy

Jeśli w zakładzie wyznaczone są strefy zagrożenia wybuchem i rozprowadzona jest instalacja sprężonego powietrza warto rozważyć zastosowanie odkurzaczy pneumatycznych w wykonaniu ATEX zasilany sprężonym powietrzem.

Zachowanie porządku na odpowiednim poziomie determinuje prawidłowe funkcjonowanie każdej linii produkcyjnej bez względu na branżę i rodzaj przemysłu. Aby proces produkcyjny mógł przebiegać w sprawny i bezpieczny sposób, konieczne jest zastosowanie odkurzaczy przemysłowych do Strefy Ex, które odpowiednio dobrane pomogą w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa pracy na właściwym poziomie.

W zależności od charakteru pracy danego zakładu stosuje się maszyny różnego typu służące obróbce rozmaitych materiałów. Odznaczają się one różną skutecznością oraz innym przeznaczeniem. Podobnie ma się sprawa z odkurzaczami przemysłowymi – o wykorzystaniu konkretnego modelu powinno decydować przede wszystkim zachowanie pełnego bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy. Bardzo istotną rolę odgrywa zatem rodzaj zasilania, jakie stosuje się w przypadku danego urządzenia oraz poziom zabezpieczeń chroniących użytkowników korzystających ze sprzętu.

Bezpieczeństwo jako najważniejsze kryterium wyboru odkurzacza przemysłowego

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania, do wyboru mamy odkurzacz pneumatyczny lub elektryczny. Decyzję dotyczącą wytypowania konkretnego rozwiązania należy podejmować w oparciu o charakter wykonywanej w danym zakładzie pracy oraz obrabianego lub pozyskiwanego w nim surowca. Kiedy będziemy mieli do czynienia z materiałami niebezpiecznymi w strefach zagrożonych wybuchem, zwłaszcza takimi, które nie mogą być poddawane oddziaływaniu ciepła, warto rozważyć wybór odkurzacza w wykonaniu ATEX zasilanego sprężonym powietrzem.

Pamiętać należy przy tym o konieczności zastosowania odpowiednio wydajnego kompresora, aby zapewnić odpowiednią ilość sprężonego powietrza jakie musi zostać dostarczone do odkurzacza. Ten typ odkurzaczy pozwala na usuwanie niemal każdego rodzaju odpadów powstających w zakładach przemysłu chemicznego, metalurgicznego, maszynowego, spożywczego i bardzo często jest bardziej uniwersalny pod kątem przeznaczenia do użytkowania w konkretnej strefie Ex.

Szczegóły decydujące o wygodzie korzystania z odkurzaczy przemysłowych

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rozwiązania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących użytkowania sprzętu. Warto postawić przede wszystkim na poręczne urządzenie, z którego będzie nam się wygodnie korzystało. Co nie ulega wątpliwości, bardzo ważne będzie także jego przeznaczenie, dobrze jest zatem zwrócić uwagę na możliwość zasysania różnego rodzaju płynów, na przykład chłodziwa, które bardzo często wykorzystywane jest w przemyśle. Odkurzacz warsztatowy o odpowiednim przeznaczeniu doskonale poradzi sobie z oddzieleniem pyłu czy wiórów od rozmaitych cieczy mogących występować w warsztatach. Nie bez znaczenia pozostaną w tym wypadku filtry zastosowane w odkurzaczach – warto zwrócić uwagę również na nie. W każdej fabryce liczy się wydajność produkcji, dlatego bardzo ważna będzie także moc oraz wytrzymałość urządzenia. Niektóre z odkurzaczy będą musiały być przystosowane do funkcjonowania dwadzieścia cztery godziny na dobę, co jest jednym z czynników determinujących ich wybór. Na koniec warto zwrócić też uwagę na parę drobnostek, które mają jednak znaczący wpływ na wygodę korzystania z urządzeń – dobrze jest mieć możliwość wymiany końcówek ssących, bardzo ważna jest także opcja zasysania oraz wydmuchiwania powietrza.