Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Odkurzacz do wiórów i chłodziwa

Odkurzacze do wiórów i chłodziwa

Podczas procesu obróbczego powstaje cała masa odpadów, która bardzo często zmieszana z chłodziwem zalega wokół maszyny lub trafia do wspólnego zbiornika. Oczywiście ciecze chłodzące mogą zostać wykorzystane ponownie. Żeby jednak było to możliwe, należy obydwa materiały dokładnie od siebie oddzielić i przefiltrować, co możemy zrobić odpowiednim odkurzaczem przemysłowym.

Bardzo często bywa bowiem tak, że wióry metalowe i drobinki metalu wymieszane są z olejem lub cieczą chłodzącą – wówczas najbardziej odpowiednie będą odkurzacze stosowane w centrach obróbczych CNC, które pozwalają w bardzo sprawny sposób odseparować odpad od chłodziwa, a przefiltrowaną ciecz chłodzącą przywrócić do ponownego wykorzystania w procesie produkcyjnym.

Wspomniane wyżej urządzenia można podzielić na dwie grupy:

  • grupa pierwsza czyli odkurzacze służące do odciągania głównie suchych wiórów i opiłków metalowych (również wiórów zaolejonych lub ze śladową ilością chłodziwa) zalegających wokół różnego rodzaju maszyn i obrabiarek wykorzystywanych na terenie fabryk
  • grupa druga czyli odkurzacze przeznaczone do filtrowania dużych ilości chłodziwa, oleju lub innej cieczy, w których znajduje się dodatkowo obrabiany materiał, ale większą część zasysanego materiału stanowi ciecz chłodząca.

Wiercenie, szlifowanie czy cięcie różnego rodzaju materiałów generuje odpad w postaci wiórów i opiłków metalowych, z którymi poradzi sobie urządzenie z grupy pierwszej czyli dobrze wybrany odkurzacz o przeznaczeniu przemysłowym. Wystarczy wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy ssącej oraz właściwie dobranych filtrach i dostosować odpowiednią średnicę akcesoriów.

W przemyśle istnieją jednak tego typu prace, które wymagają zastosowania bardziej specjalistycznego sprzętu i tu mamy do dyspozycji drugą grupę maszyn, które pozwalają jednocześnie oddzielić od siebie obydwa surowce oraz zwrócić przefiltrowaną ciecz chłodzącą ponownie do obrabiarki. Dzięki temu chłodziwa oraz oleje mogą być wykorzystywane wielokrotnie, co znacząco zmniejsza koszty produkcyjne, a także zapewnia o wiele wyższą jakość pozyskiwanego surowca. W jaki jednak sposób przebiega cały proces oraz co tak naprawdę decyduje o tym, że odkurzacze do CNC podnoszą jakość produkcji?

 

Separacja wiórów od chłodziwa

Filtrowanie chłodziwa z wykorzystaniem odkurzacza

Skoro są one tak wyjątkowo ważne dla każdego zakładu, warto przybliżyć działanie opisywanych urządzeń służących do czyszczenia maszyn przy szeroko rozumianej obróbce metalu. Jak już wspomnieliśmy, maszyny obrabiające generują powstawanie wiórów i opiłków metalu, które gromadzą się wokół maszyny, w specjalnych zasobnikach lub ostatecznie w spływającym z maszyny chłodziwie.

Dobry odkurzacz przemysłowy przeznaczony do współpracy z maszyną CNC może jednocześnie zasysać, filtrować i oddawać oczyszczoną ciecz do zbiornika maszyny lub do innego zasobnika, z którego jest pobierana do ponownego użycia. Na pierwszym etapie pracy odkurzacza w dynamiczny sposób odsysane jest chłodziwo wraz z wiórami, które przepuszczane jest przez filtr koszowy, w którym gromadzone są wszystkie większe odpady zassane przez końcówkę ssącą.

W kolejnym etapie odsysana ciecz może zostać przefiltrowana przez filtr PPL o określonej przez użytkownika przepuszczalności dobranej tak, aby chłodziwo spełniało właściwości niezbędne do ponownego użycia w procesie obróbczym. Ostatnią czynnością jest powtórne napełnienie zbiornika maszyny chłodziwem, do którego znów mogą trafiać kolejne odpady produkcyjne. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania oszczędza się nie tylko czas, ale również pieniądze, ponieważ przyspiesza się znacząco cały proces produkcyjny.

W przypadku bardziej zaawansowanych odkurzaczy przemysłowych przeznaczonych do współpracy z obrabiarkami możliwe jest zasysanie, filtracja i zwrot przefiltrowanej cieczy w tym samym czasie.

 

Zwrot przefiltrowanej cieczy

Jak wybrać odkurzacz do współpracy z maszyną CNC?

Dobierając dostosowany do własnych potrzeb odkurzacz do wiórów i chłodziwa, należy kierować się kilkoma dość istotnymi czynnikami. Warto zwrócić m.in. uwagę na konkretne przeznaczenie oraz wydajność urządzenia – dość częstym błędem jest kupowanie sprzętu o źle dobranych parametrach, zarówno jeśli chodzi o moc urządzenia, jak i zestaw akcesoriów. Należy pamiętać, że ze sprzętu będziemy korzystali na co dzień, dlatego też z jednej strony nie warto oszczędzać na jego poszczególnych komponentach, ale warto dobrać dobrze dopasowane do planowanej aplikacji rozwiązanie.

Po pierwsze dobry odkurzacz przemysłowy powinien być wyposażony w długi przewód elektryczny zwiększający jego mobilność. Po drugie moc urządzenia oraz wielkość zbiornika powinna być dopasowana do planowanej ilości zbieranego materiału. Dużą rolę w efektywności pracy odgrywa też zestaw akcesoriów mający bezpośredni wpływ na wygodę operowania. Średnica akcesoriów powinna być dobrana zarówno do mocy urządzenia, jak również do rodzaju materiału jaki będziemy odciągać.

Dlaczego warto stosować odkurzacze przemysłowe?

Zachowanie maszyn w odpowiedniej czystości sprawia, że podnosi się ich wydajność oraz zwiększa żywotność. Ponieważ w każdym procesie obróbki metalowych surowców powstają różnego rodzaju odpady przybierające postać wiórów gromadzących się w maszynie, istnieje realne zagrożenie wystąpienia uszkodzenia samych urządzeń, spowolnienia całego procesu produkcyjnego oraz obniżenia jakości pozyskiwanych produktów.

Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie takich rozwiązań jak odkurzacze przemysłowe przeznaczone do współpracy z maszynami produkcyjnymi, które zapewniają im o wiele lepszą wydajność,  pozwalają wydłużyć żywotność użytkowanych maszyn oraz na co dzień zachować miejsce pracy w czystości.

Decydując się na odkurzacz przemysłowy do wiórów i chłodziwa, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które determinują wybór właściwego urządzenia. Głównym kryterium będą więc rodzaj odpadu powstającego w procesie produkcyjnym. W drugiej kolejności warto przemyśleć szczegóły, takie jak dobór właściwych końcówek czy odpowiedniej mocy sprzętu. Należy przy tym pamiętać, żeby nie oszczędzać na tego typu urządzeniach, ponieważ rola jaką odgrywają, jest zbyt ważna dla całego procesu produkcyjnego.