Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Elektryczne odkurzacze warsztatowe, a odkurzacze pneumatyczne

Odkurzacz warsztatowy

Zachowanie porządku na odpowiednim poziomie determinuje prawidłowe funkcjonowanie każdego zakładu przemysłowego bez względu na jego charakter oraz przeznaczenie. Innymi słowy, żeby proces produkcyjny mógł przebiegać w sprawny sposób, konieczne jest zastosowanie odpowiednich urządzeń, jakimi są m.in. odkurzacze warsztatowe. Pomagają one w utrzymywaniu czystości na właściwym poziomie i wcale nie chodzi tu bynajmniej o tworzenie przyjemnej atmosfery w miejscu pracy – nie, chodzi tu po prostu o umożliwienie prawidłowego funkcjonowania poszczególnym urządzeniom zakładowym. W zależności od charakteru pracy danego warsztatu stosuje się maszyny różnego typu służące obróbce rozmaitych materiałów. Odznaczają się one różną skutecznością oraz innym przeznaczeniem. Podobnie ma się sprawa z odkurzaczami przemysłowymi – o wykorzystaniu konkretnego modelu powinno decydować przede wszystkim zachowanie pełnego bezpieczeństwa na terenie zakładu pracy. Bardzo istotną rolę odgrywa zatem rodzaj zasilania, jakie stosuje się w przypadku danego urządzenia oraz system bardzo konkretnych zabezpieczeń chroniących użytkowników korzystających ze sprzętu. Poniżej przedstawiamy podstawowe kryteria bezpieczeństwa, jakimi należy się kierować, wybierając odkurzacz do własnego warsztatu.

Bezpieczeństwo jako najważniejsze kryterium wyboru odkurzacza warsztatowego

Jeśli chodzi o rodzaj zasilania, do wyboru mamy odkurzacz pneumatyczny lub elektryczny. Decyzję dotyczącą wytypowania konkretnego rozwiązania należy podejmować w oparciu o charakter wykonywanej w danym zakładzie pracy oraz obrabianego lub pozyskiwanego w nim surowca. Kiedy będziemy mieli do czynienia z materiałami niebezpiecznymi, takimi jak łatwopalne oleje lub ciecze, a także produktami, które nie mogą być poddawane działaniu ciepła oraz w strefach zagrożonych wybuchem, należy wybierać odkurzacze pneumatyczne. Pamiętać przy tym należy o konieczności zastosowania w ich wypadku porządnego, wydajnego kompresora, który zapewni im prawidłowe funkcjonowanie. Ten typ odkurzaczy pozwala na usuwanie niemal każdego rodzaju odpadów powstających w zakładach przemysłu chemicznego, metalurgicznego, maszynowego, spożywczego i innych. Jeśli natomiast w danej fabryce możliwe jest zastosowanie energii elektrycznej, wystarczy zaopatrzyć się w zwykły odkurzacz działający na prąd, przeznaczony jednak do pracy w przemyśle. Jak zatem widać, kryterium bezpieczeństwa jest najważniejszym spośród kryteriów, jakimi należy się kierować przy wyborze tego typu urządzeń. Istnieje jednak znacznie więcej szczegółów, na które także warto zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz do swojego warsztatu.

Drobne szczegóły decydujące o wygodzie korzystania z odkurzaczy warsztatowych

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rozwiązania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących użytkowania sprzętu. Warto postawić przede wszystkim na poręczne urządzenie, z którego będzie nam się wygodnie korzystało. Co nie ulega wątpliwości, bardzo ważne będzie także jego przeznaczenie, dobrze jest zatem zwrócić uwagę na możliwość zasysania różnego rodzaju płynów, na przykład chłodziwa, które bardzo często wykorzystywane jest w przemyśle. Odkurzacz warsztatowy o odpowiednim przeznaczeniu doskonale poradzi sobie z oddzieleniem pyłu czy wiórów od rozmaitych cieczy mogących występować w warsztatach. Nie bez znaczenia pozostaną w tym wypadku filtry zastosowane w odkurzaczach – warto zwrócić uwagę również na nie. W każdej fabryce liczy się wydajność produkcji, dlatego bardzo ważna będzie także moc oraz wytrzymałość urządzenia. Niektóre z odkurzaczy będą musiały być przystosowane do funkcjonowania dwadzieścia cztery godziny na dobę, co jest jednym z czynników determinujących ich wybór. Na koniec warto zwrócić też uwagę na parę drobnostek, które mają jednak znaczący wpływ na wygodę korzystania z urządzeń – dobrze jest mieć możliwość wymiany końcówek ssących, bardzo ważna jest także opcja zasysania oraz wydmuchiwania powietrza.