Wybuchowe odpady w zakładzie pracy
Twój zakład w procesie produkcji wytwarza ogromne ilości pyłów? Czy masz pewność, że nie jest on łatwopalny i nie zagraża bezpieczeństwu ludzi oraz infrastrukturze?
Wiele zakładów działających na terenie Polski, codziennie zmaga się z problemem toksycznych odpadów, mało podnoszona jest jednak kwestia odpadów łatwopalnych, które również bardzo zagrażają życiu. Nikt nie chciałby przecież aby na terenie jego firmy czy zakładu doszło do groźnego wybuchu. Pozostaje więc najważniejsze pytanie – jak temu przeciwdziałać?
Poza podstawowym podejściem do kontroli pyłu na danym zakładzie, jak stosowanie dobrych praktyk projektowania zapewniających bezpieczeństwo oraz – stosowaniu przemysłowych odkurzaczy i wysoko skutecznych systemów odpylania, musisz zadbać również o dobry plan utrzymania porządku. Złośliwi mogą powiedzieć, że przecież porządek jest utrzymywany i pozostaje kwestią zdrowego rozsądku, jednakże w czasie ciężkiego dnia, gdy gonią terminy – a czasu pozostaje niewiele, to właśnie ta rzecz okazuje się często pomijana.
Wybuchy pyłu
Utrzymanie porządku wymusza na przedsiębiorstwie usuwanie odpadów łatwopalnych, stanowiących największe zagrożenie wybuchu. Najczęściej są one akumulowane w zamkniętej przestrzeni, ale mogą też znajdować się wewnątrz urządzeń przemysłowych i w samych odkurzaczach, których przeznaczeniem jest ich zbiór. Nieodpowiednio traktowany pył zapala się i może doprowadzić do tragedii. Co gorsza, rozróżnić można tak zwany „wybuch pierwotny” – te pierwsze choć stanowią duże zagrożenie, w większości nie doprowadzą do katastrofy budowlanej. Zagrożenie rośnie gdy pierwotny wybuch uniesie pył zgromadzony w innych miejscach, takich jak rury zawieszone na sufitach lub na powierzchni innych urządzeń. Gdy ten unoszący się pył zapłonie – dochodzi do „wybuchu wtórnego”, który eskaluje i doprowadza do katastrofy. To jest właśnie największym zagrożeniem. Oczywiście w zamyśle, należy nie doprowadzać do wybuchu pierwotnego.
Tak więc utrzymanie porządku zapobiega wybuchom pyłu, poprzez skoordynowane, powtarzalne działania. Składają się na nie przede wszystkim; kontrole miejsc takich jak rury zawieszone na sufitach, czy powierzchnie urządzeń – i w razie potrzeby – gruntowne oczyszczanie. Pamiętaj również o regularnym usuwaniu odpadów i nie gromadź ich dużych ilości.
Stereotypy i lekceważenie problemu
W wielu zakładach przetwórczych, podobnie jak w domu, sprzątanie postrzegane jest jako przykry i niepotrzebny obowiązek. Najgorszym jest fakt, że wiele zakładów nie posiada nawet dedykowanego personelu sprzątającego – a obowiązki utrzymania porządku spadają na pracowników niższego szczebla, często nie mających czasu ani możliwości wykonania tego zadania – a to wpływa na sam proces, jak i jego wydajność. Takich działań należy unikać – i jak najszybciej zadbać o odpowiednią kadrę, przeszkolenie, oraz narzędzia pracy.
Lepiej zapobiegać
Jak ustaliliśmy, utrzymywanie porządku można wprowadzić szybko i skutecznie, natomiast jeszcze lepszym sposobem jest zaplanowanie budowy budynku w taki sposób – aby zmniejszyć ryzyko gromadzenia się pyłów. Jeżeli nie masz takich możliwości, zawsze możesz zapobiegać na inne sposoby, np. zainwestować w certyfikowane odkurzacze oraz w skuteczne systemy odpylające, minimalizujące ryzyko. Pamiętaj jednak, że żadne urządzenie nie zastąpi zdrowego rozsądku – każdej maszyny należy używać zgodnie z instrukcją, oraz odpowiedni dobrać ją do rodzaju prowadzonej działalności – dlatego jeżeli masz jakiekolwiek pytana – skorzystaj z możliwości darmowej konsultacji w Wirexim!