Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Odkurzacz, a substancje zagrażające zdrowiu

Pracując z materiałami wysoko zagrażającymi zdrowiu, przede wszystkim musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pyły, oleje i inne chemikalia czy substancje mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, należy usuwać odpowiednimi odkurzaczami.

Dzisiejszy wpis poświęcimy przede wszystkim jednej, z najbardziej „powszechnych” i niebezpiecznych substancji – niestety nadal często spotykanej w Polsce. Mowa oczywiście o azbeście, który w czasach PRL-u był jednym z bardzo popularnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, najczęściej w dekarstwie, lecz nie tylko. Z azbestu wykonane mogą być bowiem, między innymi takie elementy jak rury odprowadzające wodę, rury kominowe czy rynny, a także płyty fibrowe.

Chociaż w przyrodzie azbest występuje naturalnie, szkodliwy staje się dopiero po poddaniu obróbce i wystawieniu na uszkodzenia pod wpływem warunków atmosferycznych, lub po prostu – gdy dochodzi do jego zużycia. Choć materiał ten cechuje się dużą odpornością na gorąco czy utlenianie, udowodniono jego niekorzystny wpływ na zdrowie. W przypadku inhalacji drobinek azbestu, powoduje on w organizmie choroby nowotworowe, najczęściej – raka płuc. Jak możemy się zatem domyślić – powinniśmy wszelkimi możliwymi sposobami przeciwdziałać pyłowi azbestowemu, powstałemu często na skutek wykonywania prac/remontów czy w czasie wymiany szkodliwych elementów.

Odkurzacz przemysłowy a azbest? Tylko odkurzacz klasy H

Usuwanie azbestu nie jest więc ani zadaniem łatwym, ani bezpiecznym. Przede wszystkim, prace powinny być wykonywane przez specjalistę z użyciem profesjonalnego odkurzacza. Należy również upewnić się, że urządzenie to posiada niezbędną certyfikację, umożliwiającą mu pracę z substancjami zagrażającymi zdrowiu. Jeżeli jest to odkurzacz z klasą filtracji H, nadaje się on do wciągania pyłu o wysokim zagrożeniu – filtr wychwytuje bowiem, ponad 99,995% pyłu o rozmiarze cząsteczki poniżej 1 mikrona. Uwzględnia to oczywiście substancje rakotwórcze i patogeny, jak azbest.

WIREXIM oferuje kilka rodzajów odkurzaczy odpowiednio przeznaczonych do tego rodzaju prac. Jednym z nich jest specjalny odkurzacz do pyłów niebezpiecznych dla zdrowia – Klasa pyłu H – Kerstar KV Typ H, który został specjalnie zaprojektowany do bezpiecznego i skutecznego zbierania pyłów i zanieczyszczeń niebezpiecznych takich azbest, oraz do zbioru innych substancji rakotwórczych, czy aktywnych substancji farmaceutycznych.

Wszystkie modele Typu H przechodzą indywidualne testy na skalibrowanych urządzeniach pomiarowych, w celu osiągnięcia skuteczności filtracji powyżej wspominanych 99,995%, co potwierdzone jest wystawieniem certyfikatu. Kerstar KV dostarczany jest z kompletem worków (5 szt.) i zapasowym filtrem tekstylnym zapewniającym właściwą utylizację pyłów klasy H.

Kerstar KV Typ H, cechuje się trzema stopniami filtracji. Pierwszym z nich jest jednorazowy worek z mikrowłókna, wyposażony w kołnierz z tworzywa sztucznego, z zamknięciem uszczelniającym. Zaprojektowano je tak, aby pył nie wydostał się z worka zarówno przy jego zmianie jak i w czasie podania procesom utylizacji.

Drugim stopniem filtracji jest filtr tekstylny, wykonany z wysokiej jakości materiałów, stworzony specjalnie jako filtr wstępny dla trzeciego stopnia – czyli wspomnianego wcześniej filtru HEPA. Aby rozpraszać ładunki statyczne w filtrze HEPA, jego obudowa wykonana jest z metalu i uziemiona z korpusem odkurzacza.

Warto również dodać, że filtry HEPA sprawiają, iż sprzątanie odkurzaczem w nie wyposażone jest bardziej wydajne – i to nie tylko w przypadku pyłów. Przede wszystkim wciąganie niepożądanej masy przebiega o wiele sprawniej i czyściej. Odkurzacz taki działa również o wiele szybciej, najważniejszym pozostaje jednak bezpieczeństwo osoby odkurzającej.

Bezpieczeństwo nad wszystko.

Pamiętaj! Azbest jest substancją silnie niebezpieczną dla zdrowia. Wszystkie samodzielne prace, które zamierzasz wykonać, wykonujesz na własne ryzyko. Najlepiej przeciwdziałać jeszcze przed przystąpieniem do prac, dlatego możesz skontaktować się z odpowiednimi organami, które ocenią stan pomieszczenia i ryzyko kontaktu z niebezpieczną substancją, bądź skorzystać z profesjonalnych usług remontowych. WIREXIM dysponuje szeroką ofertą odkurzaczy klasy H. Zdrowa praktyka obejmuje nie tylko bezpieczeństwo w zbieraniu niebezpiecznego odpadu, ale również ich usuwanie. Dlatego nasze urządzenia, takie jak wspomniany wyżej odkurzacz do prac z niebezpiecznymi materiałami, zabezpiecza nie tylko przed wyrzutem szkodliwych pyłów w powietrze, ale umożliwia też bezpieczne oczyszczenie bez narażenia zdrowia.

Jeżeli więc zależy Ci na odpowiednim urządzeniu do wykonywania prac przy substancjach niebezpiecznych – skontaktuj się z naszym konsultantem. Doradzimy w wyborze!

Powyższy tekst ma charakter informacyjny i nie powinien być traktowany jako poradnik do wykonywania prac z substancjami niebezpiecznymi.