Odkurzacze przemysłowe i instalacje centralnego odkurzania

Masz pytanie? Zadzwoń!

+48 61 66 20 777

Zapraszamy w godz.

08:00 - 16:00

Napisz do nas

biuro@wirexim.pl

Rodzaje kurzu

Utarło się stwierdzenie – że kurz jest jednym i tym samym, bezkształtną masą powstającą w procesie produkcji. Nic bardziej mylnego – dzisiaj przyjrzymy się rodzajom kurzu – które mogą pojawić się w Twoim przedsiębiorstwie i wytłumaczymy dlaczego niezwłocznie należy
je usunąć przy pomocy profesjonalnego odkurzacza.

Chociaż kurz to uniwersalne pojęcie używane w wielu branżach, różni się on wielkością cząstek, limitem ekspozycji dla ludzi oraz sugerowanymi urządzeniami do jego zbierania. Zrozumienie co powstaje w Twoim zakładzie pracy jest kluczem do efektywniejszej pracy oraz ochrony zdrowia Twoich pracowników. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom zanieczyszczeń i scharakteryzujmy je:

Kurz betonowy

Jest to jeden z najczęściej spotykanych odpadów, które powstają w zakładach przemysłowych. Utrzymuje się w powietrzu przez długi czas, co jest szczególnie szkodliwe dla pracowników, ze względu na drobinki krystalicznego krzemu znajdujące się w jego składzie, co może wywołać chorobę – krzemicę. Ze względu na szeroki zakres rozmiarów cząstek, ten ścierny kurz wymaga naprawdę wszechstronnego systemu filtracji, np. posługując się systemami odpylającymi.

Częściowo, powiązane z kurzem betonowym są pozostałości po produkcji cegieł. Osadzający się na nich kurz może przetrwać nawet do końcowych faz budowy obiektów, a więc pył z cegieł jest nadal obecny, a pracownicy nadal są narażeni na niebezpieczeństwo.

Kurz drzewny

O odpadach drewnianych pisaliśmy szerzej w tym miejscu – ale przypomnijmy! Pyły drewniane szkodzą nie tylko pracownikom, powodując zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory górnego układu oddechowego, ale również uwielbia osadzać się na maszynach, utrudniając produkcję i powodując szybsze zużywanie się maszyn. Dodatkowym problemem z tego rodzaju odpadami jest fakt, że są one łatwopalne. Duża koncentracja tego pyłu może więc powodować zagrożenie związane z pożarami w zakładzie.

Kurz metalowy

Metalowe drobinki i pozostałości są jednymi z najgroźniejszych, a to ze względu na swoje silne właściwości ścierne, powodując tym samym długotrwałe problemy zdrowotne po wdychaniu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia w zakładzie przed jego wznoszeniem się,  uszkadza nie tylko płuca pracowników, ale również układ nerwowy i inne narządy, w tym wątrobę i nerki. Pył metalowy produkowany jest jako odpad przez wiele branż, dlatego jeżeli powstaje również u Ciebie – upewnij się, że masz odpowiednie metody celem jego likwidacji. Możesz też umówić się z nami na bezpłatną konsultację, pomożemy!

Włókna węglowe

Ten niezwykle silny materiał zwykle wykorzystywany jest przy produkcji rowerów, samolotów, samochodów, śmigieł łodzi i wiele więcej. Pomimo tego, że nie utrzymuje się długo w powietrzu i stosunkowo szybko opada na ziemię – pracownicy nadal narażeni są na choroby nowotworowe, jeżeli duże ilości tego kurzu dostaną się do dróg oddechowych.

Włókna szklane

Nadmierne ilości pyłu zawierającego szklane włókna niemal natychmiastowo doprowadzi do zapalenia oskrzeli lub dyskomfortu / bólu górnych dróg oddechowych. Długotrwała ekspozycja natomiast – wywołuje astmę i zmniejszenie wydolności płuc.

Dym przy pracach lutowniczych

Poza obowiązkowym noszeniem maski, dym z lutowania może narażać lutującego. Długotrwałe narażenie na ten rodzaj zanieczyszczeń może powodować raka płuc, krtani oraz choroby wzroku – na szczęście tutaj, z pomocą może przyjść Wirvac Fumebuster.

Mam ten rodzaj zanieczyszczeń w zakładzie! Co robić?

Mam ten rodzaj zanieczyszczeń w swoim zakładzie – co robić? Skontaktuj się z nami! W Wirexim doskonale wiemy, jak radzić sobie z każdym rodzajem odpadów, mamy lata doświadczenia w walce z nimi, oraz posiadamy szeroki asortyment odkurzaczy świetnie spisujących się w ich zbieraniu. Do zobaczenia w kolejnym wpisie!